Şevval Sam D&R Turnesinde  Urlalılara da “Rock’ı Sevdirdi”

Şevval Sam D&R Turnesinde Urlalılara da “Rock’ı Sevdirdi”

Ünlü sanatçı Şevval Sam, ikonik rock şarkılarını alaturka ile buluşturduğu “Rock’ı Severiz” adlı yeni a
Ana Sayfa Haberler 19 Nisan 2022 146 Görüntüleme

8,5 Milyar Dolarlık Gıda Sektörüne Sürdürebilirlik ve Güvence İçin Yeni Bakış Açısı

Pandemi, iklim krizi, Ukrayna-Rusya savaşı ve diğer tetikleyici sebepler gıda sektörüne ve gıda güvencesine darbe vurdu. Artarda gelen etkiler gıdanın sürdürülebilirliğini tartışılır hale getirdi. Dünyanın en büyük ekonomik döngüsü gıdanın üretimi ve lojistiği için bir an önce tedbir alınması gerekliliği kaçınılmaz bir gerçek.

 

Gıdaya yeni bir bakış açısı getirmek için geri sayıma başlanarak “Dünya Gıda Forumu” düzenlenmek üzere hazırlıklara başlandı. Prof. Dr. Mustafa Bayram Dünyanın ve Türkiye'nin gıda alanındaki en önemli buluşması için hazırlanan “Dünya Gıda Forumu” için “YES Food Expo & Forum” yapısı içerisinde gıdanın vizyonunu çizmek için yeni bir işbirliği yapılarak gelecekte de gıdanın tüm konularının ele alınacağı bu yeni yapı hakkında bilgiler verdi. “Dünya ve gıda değişiyor, geleceğe hazırlanmak gerekiyor, yeni şeyler yapmak, yeni planlamalar yapmak ve yeni şeyler söylemek gerekiyor” öngörüsü ile yola çıkılan bu yeni vizyon Türkiye’yi de “Gıdanın Davos’u” haline getirmeyi planlıyor.  

 

“Gıdanın Davos’u” planı ile yola çıkan bu yeni inisiyatif, global bazda yeni bir vizyon çizmek için çalışmalarını “YES Food Expo & Forum” organizasyonu altında gerçekleştirecek. Sürdürülebilir, güvenli, adil, çevre ve gezegen ile dost bir gıda sistemini de hedeflendiğini sözlerine ekleyen Bayram “Sektörün ne denli önemli olduğu pandemi döneminde görülmüş ve gıda üretimi, dağıtımı ve güvenliliğinin tehlikeye girdiği anda büyük bir kaosun ortaya çıktığı da görülmüştür. “YES Food Expo & Forum” pandemi sonrası ilk defa yapılacak ve dünya için yeni bir gıda vizyonu çizerek, krizlere çözüm yolları bulacak bir organizasyon olacak, konunun tüm paydaşları bir araya gelecek’’ dedi.

 

‘’GIDANIN DAVOS’U OLACAK’’

Bundan sonraki süreçte Davos nasıl bir uluslararası dünya ekonomi zirvesi ise YES Expo & Forum’un da dünya gıda zirvesi olarak görüleceğinin altını çizen Prof. Dr. Bayram, ‘’Gıda sektörü Ar-Ge ve inovasyona yatırım yapıyor, yıllık küresel hacmi 8.3 trilyon dolara ulaşan gıda endüstrisindeki yerini sağlamlaştırmak için yenilikçi ürünler geliştiriyor. Ülkeler ve şehirler gıda politikalarını değiştiriyor. Birbirinden önemli içerikler ve etkinliklerle “YES Food Expo&Forum”, tıpkı Davos gibi uluslararası bir expo ve zirve olarak yerini alacak’’ şeklinde konuştu.

 

GIDADA MİLYONLARCA DOLARLIK YENİ HAREKET
 

 “YES Food Expo&Forum” iki vizyon ile hareket edecek. Birinci kısım gıdanın ele alınacağı ve konusunda uzmanların yer alacağı forum kısmı, ikinci kısım ise gıda sektörünün de bu yenilikçi yaklaşıma entegre edileceği Expo kısmı. Expo kısmında firmalar markaları, vizyonları ve ürünleri ile yer alarak, değişen gıda sektörü için, gelecek için kendilerini sektöre sunacaklar, yeni gıda-iş modelleri, yeni işbirlikleri ve gıda tüketicileri ile ile bir araya gelecekler. Gıdanın önemli paydaşları durumunda olan gıda endüstrisini de tek çatı altında buluşturacak Yes Food Expo & Forum’da, gıda sektörünün en yeni uygulamalarını vitrine çıkartacağını da ifade eden Prof. Dr. Bayram, firmaların en yenilikçi ürünlerini tanıtma imkanı bulacağını ve ulusal ve uluslararası pazarlarda öne çıkmak isteyen firmaların da, bu yeni yaklaşımla, yeni gıda dünyasında bağlantı ve işbirliklerini de yakalama fırsatı yakalayacağını söyledi. Prof. Dr. Bayram, ‘’ Gıda endüstrisinin yenilikçi kapasitesini artıracak olan Expo & Forum, gıda alanında milyonlarca dolarlık hareket kazandıracak. Gıda konusunda Türkiye stratejik konumu, know-how’ı, teknolojisi ve esnek iş modeli ile inisiyatif alabilecek ve yönlendirme yapabilecek bir kaynağa sahip, bu sebeple gıdanın ana karar merkezlerinden birisi Türkiye olabilir, bunu değerlendirmek gerekiyor. Bu sebeple, Türkiye gıda için “Gıda Zirvesi yani Forum’u” için en ideal ülkelerden birisidir. İlki ile bu yıl başlayacak olan bu organizasyon gelecek yıllarda da periyodik olarak devam ettirilecek.” diye konuştu.

 

SEKTÖRDE ÖNCÜ BİR MARKA ORGANİZASYON OLACAK

Sürdürülebilir, güvenli, adil, çevre ve gezegen ile dost bir gıda sisteminin oluşturulmasına katkı sunmayı amaçlayan Yes Food Expo & Forum, 25 yılı aşkın tecrübesiyle çeşitli sektörlerde uluslararası ihtisas fuarları düzenleyen BİFAŞ Birleşik Fuar Yapım A.Ş. organizatörlüğünde, her yıl yurt içi ve yurt dışından yüz binlerce ziyaretçi çeken İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek. YES Food Expo & Forum’nda, dünyanın 100’e yakın ülkesinden binlerce ziyaretçi ile buluşma ve firmalara erişme imkanı sağlanacak.

Bilgi Notu:

  • Yes Food Expo & Forum 30 Kasım-3 Aralık 2022 tarihleri arasında İFM’de kapılarını açacak.
  • Gıda Güvencesi için kamu, tüketici, araştırmacı, karar verici, üretici ve firmaları aynı platformda topluyor.
  • Yeni gıda sistemleri, sürdürebilirlik, yeşil enerji, gıda güvenliği, gıda politikaları ve ekonomisi, su güvenliği, iklim değişimi, karbon ayak izi, yeşil mutabakat, gıda stokları, güvenli gıda üretimleri, global gıda lojistiği ve yenilikçi gıdalar gibi konular masaya yatırılacak, özel gündemle oturumlar gerçekleştirilecek.
  • Bioteknolojik gıda, askeri gıda, inovatif ürünler gibi stratejik öneme sahip başlıklar Yes Food’u cazibe merkezi haline getiriyor.
  • Ülke ve Kent Gıda Politikalarının yeniden şekillendirilmesini sağlıyor.
  • Yes Food Forum’da ulusal ve uluslararası uzman, akademisyen, iş insanının buluşma merkezi olacak.
  • Sürdürülebilir Gelecek İçin ‘Yes Ödülleri’nin yanısıra dört gün sürecek Expo’da katılımcı firmalar workshoplar gerçekleştirerek Ar-Ge çalışmaları sonucu geliştirdikleri sürdürülebilir, yenilikçi ve lezzetli ürünlerini ziyaretçilere tattıracak. STK, Start-up ve AR-GE kuruluşlarının çalışmaları değerlendirilerek geleceğe yeni ufuklar açan projeler teşvik edilecek.
  • Dünyanın ve Türkiye’nin yiyecek ve içecek alanındaki en iddialı buluşması olmaya hazırlanan ve sektörün bütün paydaşlarını bir araya getirecek Yenilikçi Sürdürülebilir Gıda Expo & Forum, sektörle ilgili en son trendler, yeni ürünler ve yeni iş ortaklıkları için zemin hazırlayacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Magazin Haberleri