Ana Sayfa Kültür & Sanat 2 Mayıs 2023 125 Görüntüleme

Bu Yaz Nilüfer Caz Festivali ile Şehirde Caz Tınıları Yeniden Yükseliyor

Bu sene 8. kez gerçekleşecek olan Nilüfer Caz Festivali 8-15 Haziran 2023 tarihleri arasında müzikseverlerle buluşuyor. Bursa kent kültüründe önemli bir yeri olmasının yanı sıra, aynı zamanda şehrin sınırlarını aşarak geniş kitlelerce 2016’dan beri ilgiyle takip edilen Nilüfer Caz Festivali, şehrin çeşitli açık hava mekanlarında gerçekleşecek konserlerle Bursa’ya yazı getiriyor.

Festival’in bu seneki teması olan “Tahayyül”, genç nesillere hayal kurmayı hatırlatma fikri etrafına konumlanıyor. Birçok yerli ve yabancı müzisyeni ağırlayacak konserlerin yanı sıra, müzik ekseninde tasarlanan atölye çalışmaları da bu senenin festival programında yer alıyor.

Genç ruhlara ilham veren Festival’in açılışını, 8 Haziran’da Türkiye caz sahnesinin önde gelen tecrübeli isimlerinden Fatih Erkoç ve Orta Doğu kökenlerini caz dörtlüsü formatıyla birleştirip kendine özgü bir hikayeler yaratarak ortaya büyüleyici egzotik motifler çıkaran çok kültürlü müziğiyle Itamar Borochov, Balat Atatürk Ormanı’nda gerçekleşecek performansları ile yapıyor.

Özgür notaları bir araya getiren besteleriyle dikkat çeken Mert Pekduraner Bursa’yı hareketlendirmeye hazırlanırken, 2010 yılında besteci ve müzisyen Ravid Kahalani tarafından her üyenin farklı bir geçmişten geldiği özgün bir ekip olarak kurulan Yemen Blues katılımcıları eşsiz bir canlı performans deneyimine davet ediyor.

Ayrıca, müziğin ve yeteneklerin gücüne inanarak yola çıkan müzisyen Nova Norda genç dinleyicilere ilham verecek performansıyla festival seyircisiyle Akçalar Göl Kıyısı’nda buluşurken, geleneksel cazın ülkemizdeki en önemli temsilcilerinden olan Kerem Görsev, Elif Çağlar’ın eşsiz sesiyle bütünleşen caz tınılarıyla müzikseverlere unutulmaz anlar yaşatmaya hazırlanıyor. İkiliye kontrbasta Volkan Hürsever, davulda Ferit Odman eşlik edecek.

Elektronik ve kulüp kültürü atmosferlerini minimalist caz ve rock etkileriyle birleştirerek dans pistinden meditatif iç dünyalara akan ve bizi yepyeni diyarlara taşıyan GoGo Penguin performansıyla festivalcilere coşku dolu bir akşam vaat ediyor.

Pedal, saksafon ve elektrikli efektlerle notalarını sonsuz bir evrende buluşturan Fransız sanatçı Guillaume Perret ve ilham veren müzik yolculuğuyla, Türkiye’de neredeyse dinlediğimiz bütün albümlerde davul kayıtlarıyla yer alan müzisyen Volkan Öktem, ziyaretçileri eşsiz bir müzik ziyafetine davet ediyor. Jehan Barbur ise prodüktör, söz yazarı, besteci ve şarkıcı ve edebiyatçı kimliğiyle Bursa semalarını notalarıyla yıldızlandırmaya hazırlanıyor.

Tüm şehri etkisi altına alacak festivalin kapanışını ise ilhamını kadim temalardan alan piyanist Maya Perest ve akustik müzik icra eden çok yönlü müzisyen Birkan Nasuhoğlu Atlas Köyü’nde gerçekleştirecekleri performansları ile yapıyor.

Festival, 7 gün sürecek konserlerin yanı sıra alanında önde gelen isimlerin katılımlarıyla gerçekleşecek atölyelerle ziyaretçilere tekrar hayal kurmayı hatırlatacak.

Elif Çağlar, Caz Vokal Atölyesi’nde ,cazın en önemli unsuru olan doğaçlamaya odaklanarak bazı armoniler üzerine katılımcılarla keyifli çalışmalar yapacak. Çağlar, ayrıca caz vokali üzerine katılımcıların sorularına da yer vereceği atölyede ses tekniğinden yorumlamaya pek çok merak edilen konuya da değinecek. Volkan Öktem ise Davul Atölyesi’nde katılımcıları caz ritimlerinin bilinmeyen yönleriyle tanıştırarak müzikseverleri unutulmaz bir müzikal yolculuğa çıkaracak. 

Nilüfer Caz Festivali biletleri 10 Mayıs Çarşamba günü itibariyle Mobilet internet sitesi üzerinden satın alınabilir. Ayrıntılı bilgi ve program detayları için Nilüfer Sanat sosyal medya hesapları takip edilebilir.

Nilüfer Caz Festivali Konser Programı

8 Haziran, Perşembe 19.30

Itamar Borochov

21.00

Fatih Erkoç

Balat Atatürk Ormanı

9 Haziran, Cuma 19.30

Mert Pekduraner

21.00

Yemen Blues

Balat Atatürk Ormanı

10 Haziran, Cumartesi 19.30

Nova Norda

Akçalar Göl Kıyısı

11 Haziran, Pazar 20.30

Kerem Görsev Trio & Elif Çağlar

Balat Atatürk Ormanı

12 Haziran, Pazartesi 20.30

GoGo Penguin

Balat Atatürk Ormanı

13 Haziran, Salı 20.30

Guillaume Perret

Meteor | Balat Kültürevi

14 Haziran, Çarşamba 19.30

Volkan Öktem

21.00

Jehan Barbur

Balat Atatürk Ormanı

15 Haziran 19.00

Maya Perest

20.00

Birkan Nasuhoğlu

Atlas Köyü

Nilüfer Caz Festivali Atölye Programı

12 Haziran, Pazartesi 14.00

Elif Çağlar ile Caz Vokal Atölyesi

MEM (Nilüfer Belediyesi Dr. Hüseyin Parkan Sanlıkol Müzik Enstrümanları Müzesi)

15 Haziran, Perşembe 14.00

Volkan Öktem ile Davul Atölyesi

MEM (Nilüfer Belediyesi Dr. Hüseyin Parkan Sanlıkol Müzik Enstrümanları Müzesi)

 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Magazin Haberleri