Nevşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından düzenlenen Kayaşehir Açık Hava Konserleri devam ediyor

Nevşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından düzenlenen Kayaşehir Açık Hava Konserleri devam ediyor

Her hafta sevilen sanatçıları Nevşehirlilerle buluşturan etkinliğin bu haftaki konuğu ise Nevşehirli TRT
Ana Sayfa Foto Galeri, Magazin 16 Şubat 2020 1099 Görüntüleme

GÜLİZ AYLA

GÜLİZ AYLA

Güliz Ayla : Müziğimle oyuncak gibi oynamak, farklı şeyler denemek çok hoşuma gidiyor

Neredeyse tüm şarkılarının sözü ve müziği sana ait. Başka birinden şarkı almaya nasıl bakıyorsun? Dışarıdan şarkı almaya karşı mısın yoksa başka bir sebebi mi var?

-Asla karşı değilim tabi ki. Bana yakışacağını düşündüğüm bir şarkı olursa gözümü kırpmadan alır, söylerim! Ama insanın kendi hikayesini kendi anlatması gibisi yok bence bi yandan. O yüzden şarkıları yazıp söylemek ayrı bir keyif. Karşıya da daha etkileyici geçiyor bence.

Şarkı sözlerinin tamamını sen yazdığına göre, şarkılara bakarak ‘gerçek Güliz’i tanıyıp anlayabilir miyiz?

-Gerçek “ben”i en yakın çembere dahil olan 4- 5 kişi tanır sanırım. Hepimizin melekleri, şeytanları, kırılgan noktaları, güçlü tarafları, kimselere itiraf edemediği gizli gündemleri var. Ama genel hatlarıyla beni anlarsınız evet. Daha yakından tanımak için daha yakına girmek gerekiyor Ama insan belli bir yaştan sonra daha yakınına insan alamıyor sanırım.

“Öyle Sev”de ‘Karma var kanıtlandı, ben inandım artık’ ve ‘Kabullen bu kehaneti’ diyorsun, kaderci biri misindir?

-Kadercilik ne tam olarak anlamış değilim. Tesadüflere inanırım, karmaya inanırım. Ama her şeyi de salıp “ne olacaksa olsun” demem. Çalışırım, kendimi olmasını istediğim şeyin yoluna yönlendiririm muhakkak. Yoksa hiçbir şey yapmadan, “kaderim belli zaten, bekliyorum” demem asla. Şimdi bu kadercilik mi, değil mi bilemiyorum tam olarak.

Şarkılarını yazarken yaşanmışlıklardan etkileniyor musun? Örneğin “Öyle Sev” bir aşk şarkısı… Neler hissettin, neler yaşadın şarkının yazım sürecinde?

-Etkilenmez olur muyum? Sadece kendi yaşanmışlıklarımdan değil, sizinkilerden de etkileniyorum Bana anlatılan hikayelerden de etkileniyorum çoğu zaman. Aşk bence, sağı solu belli olmayan, keskin, net bir duygu. Sert bir duygu ve naifliklere çok izin vermiyor. Ben biraz etrafımdaki insanların mızmız sevmelerinden sıkıldım. “seni seviyorum, ama”lı cümleler falan artık çok boş geliyor. Şu hayatta ya varsın ya yoksun, beni seviyorsan gerçekten sev. Nezaket, incelik beklemiyorum, bana gerçekten beni sevdiğini söyle ve inandır, yeter! O kadar kötü tecrübeler yaşadım, o kadar tokatlandım ki. En son annemin ölümü bana çok şey öğretti. Derler ya acı tecrübe. Artık diyorum ki duygularımı gizlemeyeceğim, olmayı istediğim yerde olacağım ve sanırım benim hayatıma en büyük harflerle yazmam gereken şey; HAYIR demeyi öğreneceğim.

Seni bir daha ne zaman dinleyebileceğiz? Yeni single veya albüm hazırlığın var mı?

-Biri düet bir de single hazırlığım var. İkisi de kısa zamanda dinleyici ile buluşacak. Heyecanlıyım. Üretimin bol olduğu bir dönem geçiriyorum. Bir yandan konserler de yoğun ama gece yatağa yatmadan ya da uçakta bir şeyler karalamak çok zevkli

“Öyle Sev”in klibi yaz gibi cıvıl cıvıl, peki klibin çekimleri nasıl geçti?

-Hep güldük, oynadık. Hiç yorulmadık cidden o kadar eğlendik ki. Bir ara biz neden buradayız, arkadaş buluşması gibi oldu dedik Çok keyifliydi. Murad Küçük ile çalışmak zaten hep harika. Zaten bu iş cidden iş gibi yapılırsa aslında çok yorucu bakmayın. Hayat tarzınız olmuşsa, oldurabilmişseniz diyeyim, ekibiniz keyifliyse, klip çekmeye değil de pikniğe gitmişsiniz gibi oluyor.

“Olmazsan Olmaz”dan itibaren tarzın da şarkıların da gitgide cesurlaştı. Bu süreci nasıl değerlendirirsin, sen neler düşünüyorsun?

-Büyüyorum. Olgunlaşıyorum. Değişiyorum. Bırakın 3-4 yılı, 3- 4 ay öncesiyle aynı kadın değilim. Bunu gözlemlemek ve insanların da görmesini sağlamak ayrı hoşuma gidiyor. Cesur olmak iyi hissettiriyor. Kimseyi üzmeden, hakkını gasp etmeden kendi kendime cesurum ben. Bence böylesi güzel. Birilerine ilham verebiliyorsam ne şahane.

Ufuk Kevser’in düzenlemesini yaptığı “Öyle Sev”in altyapısı diğer şarkılarından farklı, daha elektronik tınılar içeriyor. Buna benzer farklı türlerde yeni denemelerin olacak mı?

-Tabi olacak. Müziğimle oyuncak gibi oynamak, farklı şeyler denemek çok hoşuma gidiyor. Başka başka insanlarla çalışmak da… Zaten farklı müzisyenlerle çalışınca bakış açınız ve tercihleriniz sürekli değişiyor. Renginize renk katıyorsunuz. İşte ben müzikte buna hastayım. Her yerde var olalım, yaşasın:)

GÜLİZ AYLA NIN ÇOK BEĞENİLEN

 ÖYLE SEV

 ŞARKISININ SÖZLERİ

Güliz Ayla – Öyle Sev

Sev, öyle sev
Gece şehre düşmüş, ben hala uyanık
Görüntün bazen net, bazen de bulanık
Karma var kanıtlandı

Ben inandım artık
Kim bilir kimler olduk
Ve kaç kere karşılaştık

Önce iki yabancı
Sonra iki yalancı
Önce iki aşık
Sonra tek kaldık
Yine de denk geldik işte
Hikayemiz ezberimde

Öyle sev, öyle sarıl ki
Bırak nezaketi, kabullen bu kehaneti
Öyle sev, öyle sarıl ki
Bırak nezaketi, görelim cesareti

Elbet biz değildik şehrin tek aşıkları
O geceyi unutmam gülüşüne kandığım
Gözlerin, tanıdık bir şeyler hatırlattı
Kim bilir kimler olduk
Ve kaç kere karşılaştık

Söz: Güliz Ayla
Müzik: Güliz Ayla, Ufuk Kevser

GÜLİZ AYLA’NIN BU ZAMANA KADAR ÇIKARMIŞ OLDUĞU EN BEĞENİLEN ŞARKILARI

OLMAZSAN OLMAZ

BAHSETMEM LAZIM

GELSİN ÖPSÜN KALBİMİ

BİLİRKİŞİ

YETMEDİ Mİ

HODRİ MEYDAN

CANIMI SIKMA

İLK ÖPÜCÜK BENDEN OLSUN

SEVGİLİM

 

Yorumlar

Magazin Haberleri