Mert İndere ve Buse Ünlü’den “Bıraktım Uğraşları”

Mert İndere ve Buse Ünlü’den “Bıraktım Uğraşları”

“Kısmetse Olur” programının favori ve şampiyon çifti olarak tanınan Mert İndere ve Buse Ünlü, “Kısmetse
Ana Sayfa Foto Galeri, Magazin 16 Şubat 2020 1199 Görüntüleme

HAKAN AKINÇ

HAKAN AKINÇ

 Müziği markalaştıran ve tamamen ticari projelere dönüştüren bir Sektör de oluştu London Collage Of Music okulunun klasik gitar bölümünü bitiren Genç ve Başarılı isimlerden Hakan Akınç ile Müzik kariyeri adına güzel bir söyleyişi gerçekleştirdik Röportajımız sizlerle

 Hakan Akınç kimdir biraz tanıyalım ?

4 yıl boyunca Pera Güzel Sanatlar’da Flamenko gitar eğitimi almış söz yazarı, besteci bir müzisyenim. Bu süre içinde London College of Music School’un klasik gitar sınavlarına girerek bu alanda da kendimi geliştirme şansı yakaladım.

Son Çalışmanızdan bize biraz bahsedermisiniz?

Yaklaşık 3 yıldır üzerinde çalıştığımız, 6 pop şarkıdan oluşan, söz-müziği kendime ait olan keyifli bir albüm çalışmamız oldu. Bu albümde kemanda Türkiye’nin en ünlü keman virtüözlerinden İlyas Tetik’le çalışma şansı buldum. 90lar ruhunu hissettiren melodik yapılara sahip olması da dinleyicilerde sıcak ve samimi bir his yarattı. Yakın zamanda tanınmış Türk Pop ve Latin müziği sanatçısı Ege tarafından da seslendirilen Yol isimli şarkımı bu albüme dahil ettik. Şu anda da pop müzikte söz ve müzik açısından beste sıkıntısı yaşandığı herkes tarafından biliniyor. Bu boşluğu doldurmak için tüm bilgi, birikim ve yeteneklerimi pop müzik camiasındaki diğer sanatçılarla da paylaşmayı isterim.

Müzik Sektörümüzün durumu hakkında neler söylemek istersiniz?

Şu anda Türk müzik sektöründe üretkenlik anlamında bir kısırlık yaşanıyor. Birbirine çok benzer, kimliği olmayan, çabuk tüketilebilen, hiçbir melodik yapıya sahip olmayan şarkılar duyuyoruz. Ama bunun yanında iyi işler çıkaran nitelikli bir azınlık sanatçı grubu da var.

Canlı Performansını beğendiğiniz isimler var mı?

Ziynet Sali, Göksel, Sezen Aksu Ferman Akgül, Göksel, Sıla, Hande Yener, Fatma Turgut ,Sertab Erener ,Hadise, Haluk Levent ,Of Aman Nalan Ferda Anıl Yarkın ,Rafet El Roman ,Soner Sarıkabadayı,Teoman ,İzel ,Hayko Cepkin , Gülşen gibi daha yazmakla bitiremeyeceğim usta isimlerin Canlı Performansını beğeniyorum dinlemekten keyif alıyorum. Böyle isimler Ülkemize nadir gelir değerlerini yaşadıkları zamanlarda konserlerine giderek bilmeliyiz.

Özel Gitar ve Şan Dersleri almaya nasıl karar verdiniz?

Yapmış olduğum besteleri notaya dökmek ve bir enstrümanla icra etmek gerektiğini düşünüyordum. Üretmeye açık bir müzisyen olduğum için bu alanda kendimi geliştirme kararı aldım.

London Collage Of Music okulunun klasik gitar bölümünü bitirmişsiniz Sanatta eğitim ne kadar önemli sizce? Sanat eğitimi olmayanlarda Single çıkarmaya başladı bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?

Sanat eğitimi tabi ki çok önemli. Herkesin müziğe ve sanata yatkınlığı, yeteneği olabilir. Bu yeteneğin doğru biçimde yönlendirilmesi ve eğitimle yoğurulması sonucunda sanatçılının potansiyelinin ortaya çıktığını düşünüyorum.

Neden Ülkemizden dünya çapında sizce bir star çıkmıyor?

Ülkemizde maalesef ki her müzik tutkunu eğitime ulaşamayabiliyor. Bu anlamda gerçekten yetenekli insanların müzik yapma özgürlüğü olmalı tabi ki… Fakat bir de müziği markalaştıran ve tamamen ticari projelere dönüştüren bir sektör de oluştu, bu da maalesef müzik kalitesinin düşmesine neden oluyor.

Neden Ülkemizden dünya çapında sizce bir star çıkmıyor?

 Bence hem yapımcıların, hem sanatçıların bu noktaları hedeflememesinden kaynaklanıyor. Başarı sadece sanatçının tek başına elde ettiği bir şey değil. İyi bir yapımcı, iyi bir aranjörüne, iyi bir beste, iyi bir solist ve daha birçok iyinin bir araya gelmesiyle oluşabilecek bir kavram.

Müziğin magazinleştirilmesini doğru buluyormusunuz?

Magazin zaten pop kültürünün bir parçası… Müzik, çok fazla insana hitap eden, kitlesiyle samimiyeti diğer sanat dallarına nazaran daha fazla olan bir alan. Bu yüzden magazinleşmesinde bir sakınca görmüyorum.

Yeni Jenerasyondan kimleri beğeniyorsunuz?

Yeni jenerasyondan Edis’in işlerini beğenerek takip ediyorum.

Konser fiyatları sizce neden yükseldi? (7500 TL’ye kadar biletler satıldı Ülkemizde)

Maliyetlerin yükselmesiyle mutlaka alakası olduğunu düşünüyorum.

Hakan Akınç Mutfakta nasıl?

Mutfakla aram çok yoktur. Sık girmiyorum ama ara sıra arkadaşlarımı ağırlamayı seviyorum.

Hakan Akınç Müzik dışında neler yapar ne gibi sosyal aktiviteleri var?

Müzik dışındaki vaktimi doğa yürüyüşleri yaparak, kitap okuyarak ve spor yaparak geçiriyorum.

Aşk hayatınız nasıl? Evlilik sözleşmesi yapanlar var siz yaparmısınız?

Şu an daha çok işlerime konsantre olmuş haldeyim. Yoğun çalışıyorum. Zaman ne getirir bilemem. Evlilik sözleşmesi konusu da bence biraz karşılıklı güvenle alakalı.

Sahte tıklar hakkında neler söylemek istersiniz?

Siz zaten sorunun içinde cevabı vermişsiniz. Sahte…

Yerli Otomobilimiz hakkında neler söylemek istersiniz İlerde klibinizde Yerli Otomobilimiz ile klip çekmeyi düşünürmüsünüz?

Tasarımını oldukça başarılı buldum. Umarım kısa zamanda yollarda da görürüz. Bu tarz teknolojik gelişmeler ülkemiz adına oldukça önemli. İleride bir klibimin temasına ve hikayesine uygun olursa tabi ki kullanmak isterim.

Bir Single/Albüm çıkarmanın maaliyeti nedir? İyi bir Pr yapılmadan bir çok isim bu yolda hüsranla karşılaşıyor bu işin eğitimini almış birisi olarak neler söylemek istersiniz?

Albümün nerede yapıldığı, hangi müzisyenlerle çalışıldığı, kayıtların hangi stüdyoda alındığı maliyeti belirleyen unsurlardan… Benim en büyük avantajım şarkılarımın söz ve müziklerinin bana ait olması…

İyi bir PR yapılması yeterli olmayabilir. PR’ı yapılan çalışmanın da iyi olması gerekir.

Son Olarak sevenlerinize neler söylemek istersiniz?

Her bir dinleyicim beni çok değerli hissettiriyor. Hepsine çok teşekkür ediyorum.

Hangi mesleği yapmak istemezsiniz?

İçinde emek olan her meslek değerlidir.

En nefret ettiiğiniz şey nedir?

Gıybet. Hatta bununla ilgili “Gıybetim Yok” isimli bir şarkım da var.

Hangi takımı tutuyorsunuz?

Milli Takım

Uğurlu sayınız?

5

Hangi renk?

Kıskançlık, ego var mı?

Her insanda biraz vardır. Ölçülü olduğu taktirde sağlıklı bir şey olduğunu düşünüyorum.

En son izlediğiniz film, dizi?

Film Joker. Takip ettiğim bir dizi yok.

En son gittiğiniz konser?

Vicente Amigo(Flamenko Gitar Virtüözü)

Müzik Markalaşmaya başladı ve Ticari Proje oldu

Geçtiğimiz günlerde bir Röportajında Ülkemizdeki Müzik Sektörü üzerine açıklamalar yapan Hakan Akınç;  “Müziği Markalaştıran ve tamamen Ticari Projelere dönüştüren bir Sektör de oluştu, bu da Maalesef Müzik kalitesinin düşmesine neden oluyor.”  Diye bahsetti

 

Yorumlar

Magazin Haberleri