Ana Sayfa Kültür & Sanat 19 Mart 2023 137 Görüntüleme

Karşıyaka'da 18 Mart'a Özel Program: “Bir Ulusun Doğuşu” Canlandırıldı

Karşıyaka Belediyesi, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümünü duygusal bir etkinlikle kutladı. Karşıyaka Belediyesi Orkestra Müdürlüğü’ne bağlı Halk Dansları Topluluğu, Çanakkale Zaferi’nin 108. onur yılında 108 dansçı ile ‘Çanakkale – Bir Ulus Doğuyor’ projesini sahneledi.

Projenin Genel Sanat Yönetmenliğini Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Diker, dansların eğitmenliğini Alper Özarslan, Burak Köprülü ve Eylül Gezer üstlenirken; ‘Bitmeyen Ağıt Çanakkale’ türküsünü, şefliğini Şenol Şentürk’ün yaptığı Karşıyaka Belediye Orkestrası eşliğinde Öznur Korkmaz seslendirdi.

Bostanlı Suat Taşer Açık Hava Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen bu anlamlı gecenin sunumunu da tiyatro sanatçısı Yüksel Ünal yaptı. Vatandaşlar tarafından ilgiyle takip edilen gece duygusal anlara sahne oldu. 

“TARİH BU DİRENİŞİ YAZDI”

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, şiirden alıntılara da yer verdiği konuşmasında şunları kaydetti: “108 yıl önceydi…

Dev bir imparatorluktan, çaresiz bir hasta adama dönüşen vatanımız, elbette emperyalizmin iştahından kaçmayacaktı. Öyle de oldu… Ama tarih bir şart koştu: önce Çanakkale’yi geçeceksin! Sofradan pay kapmak isteyen fırsatçılar ile sömürgelerinden topladıkları hizmetkarları, tam sırasıdır diye davrandılar. Gelip geçecekler, dünyanın en güzel coğrafyasını, lokma lokma bölüşeceklerdi.

Öyle sandılar… Cehennem gibi geldiler, cehennemi yaşadılar, yaşattılar. Hayatlarının hatasını yapmanın ne demek olduğunu öğreneceklerdi, öğrendiler. Onları bekleyenler vardı… 

Babasının yiğidi,  

Anasının kınalı kuzusu, 

Sevdiğinin hasret çeken oyası…

Hepsi cephede olduğundan mezun veremeyen okulların çocukları,

Başak yüklü tarlaların toprak çocukları,

İnsan evladının neler başaracağını kanıtlayan işliklerin ter adamları…

Bir halkın bin renkli türkülerini ve onurunu teslim etmemek için Çanakkale’de buluştular.

Dünyanın güzel günlerini el birliğiyle kuracak bir kuşaktılar, vuruştular…

Tarih büyük defterinde ‘Çanakkale Destanı’ yazan bir sayfa açtı.

Mustafa Kemal ile yiğitlerinin direnişini yazdı önce…”

“ÇANAKKALE GEÇİLMEZ!”

Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de sözlerinden alıntılar yapan Başkan Tugay, şöyle devam etti: “Emperyalizmin utançlı yüzüne ve haddini bilmezliğine inat, buram buram insanlık kokan hatıraları… ‘Ben size ölmeyi emrediyorum’ diyen büyük iradenin, dünyanın uzak annelerine ‘Artık evlatlarınız, bizim evlatlarımızdır, gözyaşlarınızı dindiriniz!’ diyecek kadar centilmen, barışçı ve “insan” olduğunu…

Mustafa Kemal adındaki büyük iradenin, geleceğin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü olacağını biliyordu tarih. Sıra Türkiye Cumhuriyeti’ne geldiğinde, haklı çıktığını anlayacak, anlatacaktı. Sonra o sayfaya, bir büyük nokta koydu ve asla silinmedi: Çanakkale geçilmez!”

“UNUTMA!”

Türk milletinin sahip olduğu benzersiz tarihi daima hatırlaması gerektiğini vurgulayan Tugay’ “Sen, hemşerim, Karşıyakalım, ey güzel ülkemin güzel insanı; unutma o günleri.

Çanakkale’nin, Türkiye Cumhuriyeti’nin önsözü olduğunu unutma.

Unutma bastığın topraklarda, o unutulmaz özgürlük çiçekleri sayesinde yaşadığını.

Bir arada yaşıyorsak, bir arada koyun koyuna yatanlar sayesindedir, unutma.

Unutma ki, Çanakkale Destanı unutulmasın.

Unutma ki, o günler bir daha yaşanmasın.

Sen o yiğitler ile gelecek arasındasın.

Unutma ki, geçmiş huzur içinde uyusun, gelecek seninle onur duysun.

Gözlerinden öperim kardeşim:

Çanakkale Destanımızın 108. yılı kutlu olsun” diyerek konuşmasını noktaladı. 

Sanatçı Yüksel Ünal da okuduğu şiirler ile anlamlıya geceye katkı koydu. Programın sonunda Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, eğitmenlere ve Türk Halk Müziği sanatçısı Öznur Korkmaz’a çiçek takdim etti. Etkinliğe Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Karşıyaka Müftüsü İsa Gürler, CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Rafet Yacan, meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Magazin Haberleri