Ünlü model,oyuncu Didem Aksu

Ünlü model,oyuncu Didem Aksu

Ünlü model,oyuncu Didem Aksu;İcardi’ye olan hayranlığını her fırsatta belirtiyordu ve her röportajında
Ana Sayfa Haberler 3 Temmuz 2024 43 Görüntüleme

Madımak Katliamı, 31.yılında Amfi Tiyatro’da Alevi Kültür Dernekleri Selçuk Şubesi’nin hazırladığı program ile anıldı

Etkinliğe Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı İpek Onbaşıoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi meclis üyeleri ve yurttaşlar katıldı.

Alevi Kültür Derneği Selçuk Şubesi Başkanı İsmail Çetin etkinlikte yaptığı konuşmada Madımak Katliamı’nın aradan geçen 31 yıla rağmen aydınlatılmamasına dikkat çekerek; “Madımak Katliamı 2012 yılında zaman aşımına uğradı.  Bu davanın zaman aşımına uğraması insanlığa karşı işlenen bir suçun örtbas edilmesidir. İnsanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımı söz konusu değildir. Bu katliamların önüne geçmek için  “Cumhuriyet Sivas’ta kuruldu, Sivas’ta yıkılacak” diyen bu güruha karşı Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere bıraktığı Cumhuriyetimize sahip çıkmak zorundayız” dedi.

“KÖTÜLER UNUTULUR AMA İYİLER, İYİLİKLER PAYİDAR OLUR”

31 yıl önce Sivas’ta Madımak Oteli’nde yitirilen aydınları anan Filiz Başkan; “Hacı Bektaş-ı Veli şöyle der; “Dili, dini, rengi ne olursa olsun iyiler iyidir, kötüler kötüdür.” O yüzden biz insanları cinsiyetine, mezhebine, vatandaşlık kimliğine göre ya da kendi düşüncesine göre değil, iyi ya da kötü olmasına göre ikiye ayırırız. 31 yıl önce iyiler içerdeydi, kötüler dışarda insan silüetine bürünmüş iki ayaklarının üzerinde ateşe verdiler iyi insanları. O iyiler bu memleketin aydınlarıydı. Bugünü aydınlık yarınlara kavuşturacak olanlardı. Akademisyenlerdi, sanatçılardı, düşünürlerdi, düşündüklerini düşündürenler ve aynı zamanda ifa etmeye de hevesli hale getiren toplumları yaratan insanlardı. O kötüler, “Cumhuriyetin kurulduğu yerde cumhuriyeti ortadan kaldıracağız” diyen vandallardı. Bugün sadece Efes Selçuk’ta değil ülkenin birçok yerinde, Sivas’ta iyileri anıyoruz. Çünkü kötüler unutulur ama iyiler, iyilikler payidar olur. Rahmetle, saygıyla anıyorum” dedi.

Madımak Katliamı’nın 31.yıl dönümü sebebiyle düzenlenen anma etkinliği semah gösterisi ve söylenen türkülerle devam etti. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Magazin Haberleri