Beauty of Turkey Kraliçesi Yaren    

Beauty of Turkey Kraliçesi Yaren    

Beauty of Turkey Yarışması’nda final heyecanı Ankara Hilton İn Garden Hotel’de muhteşem bir gecede gerç
Ana Sayfa Foto Galeri, Magazin 20 Şubat 2020 944 Görüntüleme

ON PARMAĞINDA ON MARİFET

ON PARMAĞINDA ON MARİFET

O  TV dünyasının ‘Süper  Adam’lakaplı reality programlarının vazgeçilmezi. Yıllarca birçok kayıp kızı bulup aileleriyle kavuşturdu. Birçok gazetede muhabirlik ve yöteticilik yaptı. 10 parmağında on marifeti olan usta  gazeteci Habib Babar,karikatüristliği ve oyunculuğu ile de isminden sıkça söz ettirdi. Babar,geçtiğimiz günlerde ‘Dön Gel’isimli türküsüyle hedefi 12’den vurdu. Usta gazeteciyle dobra dobra konuştuk.

Gazetecilikten Müziğe geçmeye nasıl karar verdiniz biraz bahseder misiniz?

Müzik hayatımda hep vardı,8 yaşında ilkokulda sahne ile tanıştım. Dönemin çok iyi isimleriyle turnelere bile çıkmıştım. Gazetecilik hevesi orta okul yıllarında başladı. Bu kez hem şarkıcılık,hem de gazeteciliği bir arada yürütüyordum. Hatta ‘Iğdırlı Liseli Gencin 3 mahareti,Hem karikatürist,hem muhabir,hem de ses sanatkarlığı yapıyor’başlıklı haberim bile yapılmıştı. Haber ulusal bir gazetede çıktı. Gazetecilik mesleği vazgeçilmezimdir. Yani gazetecilikten şarkıcılığa geçmedim. İkisini bir arada yürütmeye karar  verdim sadece… Akademi Müzik Prodüksiyon yönetim kurulu başkanı Rahmi Akkuş,albüm konusunda beni ikna etti. Samet Akkuş’un yönetmenliğini yaptığı albümde 7 eser bulunuyor.

Ülkemizdeki müzik sektörü hakkında neler düşünüyorsunuz?

Sektör mahşer yeri gibi. Parayı bastıran, milyonlarca sahte tık alıyor ve bir anda öne çıkıyor.Sosyal medya sayfalarında ise,’Rekora kotuk,uçtuk,bilmem ne’ saçma saçma paylaşımlar…. Parasıyla Google’den resmen ‘Tık’lanma satın alıyor. Bu tam rezalet… Dijital platform müzik sektörünü öldürdü. Artk albüm ya da Cd satışı yok. Tek parçalık şarkılar, ve ona çekilen klipler… Ya tutarsa hayali… Yıllarca birçok gazetede müzik eleştirmenliği yaptım. Köşemde albüm tanıttım. O dönem emek vardı,gerçekten çok büyük emekler harcanıyordu. Dedim ya ‘Tek Şarkılık’ kahramanlar devri başladı. Tabii sahte ‘Tık’lanma kahramanları…

Bir Single’nin yapım maaliyeti nedir emeklere değiyor mu?

Hak eden yaptığı singlesinin karşılığını her anlamda alıyor. Maliyetini de kurtarıyor haliyle. Bunun içinde çok iyi şarkı düzgün altyapı ve iyi bir klip gerekiyor.

Müzik dışındaki aktiviteleriniz neler?

Asıl işim gazetecilik,kendime ait 3 haber sitem var,onlarla ilgileniyorum. Yıllarca Türk Sineması’nın temel taşı 850 sinema oyuncusuyla  röportajlar yaptım. Türk Medyasında bir ilke imza atan tek gazeteciyim. Şimdi bu röportajları ‘Hayatları Film’isimli bir kitapta toplamaya karar verdim. Bu kitap sinemaseverlere adeta ışık tutacak.

Yeni Jenerasyondan kimleri beğeniyorsunuz?

Sıla ve Mümin Sarıkaya

Müziğin magazinleştirilmesi hakkında neler söylemek istersiniz?

İnternet çağında olmamızın olumlu ve olumsuz yönleri tabii ki sektöre de çok fazla yansıdı. Su anlamda bu durumdan memnunum diyebilirim, herkesin her tarz müziğe kolaylıkla ulaşabilmesi sanatçıların daha özgürce daha kendi istedikleri işleri ve müzikleri yapmasını sağladı bence. Artık sosyal medya hesaplarından ve dijital müzik dinleme uygulamalarından kendi müziğini home studiolarda yapan şarkıcılar veya müzisyenler tarzlarına uygun kitlelerle buluşabiliyor. Birtakım olumsuzluklarını kabul etmekle birlikte internet ve özgürlük döneminde olmaktan bir müzisyen olarak gayet memnunum diyebilirim. İnternet çağında müziğin magazinleştirilmesi şart oldu. Çünkü başka türlü sesinizi duyurmanız mümkün değil.

Telif hakları konusu hakkında neler söylemek istersiniz?

Telif hakları bir kişi ya da kişilerin her türlü fikrî emeği ile meydana getirdiği bilgi, düşünce, sanat eseri ve ürününün kullanılması ve kopyalanması ile ilgili hukuken sağlanan haklardır. Kişinin her türlü fikri emeği ile meydana getirdiği ürünler üzerinde hukuken sağlanır…Telif hakkı sanatçının gelir kaynağıdır. Telif hakları daha genişletilmeli. Bu teliflerle sanatçılar daha rahat bir yaşam sürdürebilir.

Sosyal Medya ile aranız nasıl ?

İlk olarak, 2006 yılında Facebook’la birlikte sosyal ağ gündemimizde girdi. En sık kullanılan sosyal ağlar; Facebook, Twitter, İnstagram, WhatsApp, Snapchat, Badoo, Foursquare, Youtube, Swarm, Periscope, Vine ve bunlara benzer sitelerdir. Bu sitelerin en önemli özelliği, akıllı telefon ve internetin olduğu her yerde ulaşılabilir olmasıdır. Bugün çocukların ve gençlerin neredeyse tamamı, sosyal medyayı aktif olarak kullanmaktadır. Çoğu zaman bu durumun zararları üzerinde konuşulmaktadır. Ancak şu bir gerçektir ki; artık sosyal medyayı reddetmek olası gözükmemektedir. Bu durum, iletişimin yeni bir şekli olarak karşımızdadır. Bunu tehlikesiz bir hale getirmek gerekir. Ancak, tehlikeli yönleri fark edersek ve de çocuklarımızı ve gençlerimizi korumamız gerek.Gazeteci ve sanatçı olduğum içinde sosyal medya ile aram iyi diyebilirim.

Pop Müzik bitti diye medya da konuşuluyor sizce de bitti mi?

Bence pop da diğer tür müzikler de hiç bitmez. Gençler şimdi kendilerini rap müzikle ifade ediyorlar, ona da saygı duyuyoruz. Ben rap dinlemiyorum ama araçta kulak kabartıyorum. Onlar da öyle mutlu oluyor. Rap müzik; toplumsal bir durum, rap dinleyen insanlar kendilerini baskıda hissediyor olabilirler, gençlerin çok sorunları var. Rap yaparak ya da dinleyerek kendilerini ifade ediyorlar.

Son çalışmanızdan bize biraz bahsedermisiniz?

2011 yılında yaptığım ‘Tuneli Dağı’ şarkım ve ‘Nankör Sevgilim’isimli şiirim büyük çıkış yakalamıştı. Ancak Reality programlarım yeni bir albüm çıkarmama engeldi. O nedenle müziğe bir süre ara vermek zorunda kaldım. Sonra Akademi Müzik sahibi Rahmi Akkuş,’Senin benden kurtluşun yok albüme giriyoruz’dedi ve beni stüdyoya soktu. 7 eser okudum. Söz müziği Muharrem Özdemir’e ait olan ‘Dön Gel’isimli türküme klip çektim. Klibim büyük beğeni topladı. Şimdi önümüzdeki günlerde ‘Amadır Evlenmeyin’isimli Azeri şarkımın klibi için kamera karşısına çıkeceğım.

Sevenleriniz size nereden ulaşabilecek?

Sevenlerim bana sosyal medya hesaplarımdan ulaşabilirler

Yerli Otomobilimiz hakkında neler söylemek isterisiniz? Yerli Otomobilimizi Klibiniz de görebilcekmiyiz?

Yapılan yenilikçi değişimler sayesinde ülkemiz önemli büyük bir süreçten geçiyor. Gelişmiş sanayi altyapısı bulunan ülkemiz için yerli otomobil önemli bir adım. Bu adım ülkemizin kalkınmasına ve istihdamına büyük katkı sağlayacak. İnşallah bir klibimi de yerli otomobilimizle çekerim.

Son olarak sevenlerinize neler söylemek istersiniz?

2020’nin kendilerine sağlık,mutluluk ve huzur getirmesini istiyorum. İyi ki varlar,bizler onlarla varız.

Yorumlar

Magazin Haberleri