2024-25 Hentbol Sezonu Kadınlar ve Erkekler Süper Ligleri fikstürü çekildi

2024-25 Hentbol Sezonu Kadınlar ve Erkekler Süper Ligleri fikstürü çekildi

2024-25 Hentbol Sezonu Kadınlar ve Erkekler Süper Ligleri fikstürü, Ankara Prof. Dr. Yaşar Sevim Hentbol
Ana Sayfa Kültür & Sanat 14 Haziran 2022 165 Görüntüleme

Perşembe Sineması’nda Bu Hafta: “Lo strano suono della felicità” [Mutluluğun Tuhaf Sesi]

16 Haziran Perşembe saat 19.00’da Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da!

 

Garanti BBVA tarafında kurulan Salt’ın Perşembe Sineması’nın Normal dediğin nedir ki? temalı gösterim programı, Kazakistan’dan Singapur’a, Japonya’dan Almanya ve İtalya’ya uzanan bir seçkiyle pandemi sonrası dünyada normallik kavramını irdeliyor. Herkesin katılımına açık ve ücretsiz gösterimler 10 Temmuz’a kadar her Perşembe saat 19.00’da Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da devam ederken, her hafta bir film Cuma’dan Pazar’a saltonline üzerinden de izlenebilecek.

 

Normal dediğin nedir ki? programı kapsamında 16 Haziran Perşembe günü saat 19.00’da Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da gösterilecek Lo strano suono della felicità [Mutluluğun Tuhaf Sesi] (2017), yönetmen ve müzisyen Diego Pascal Panarello’nun Sicilya’dan Sibirya’ya uzanan yolculuğunu konu alıyor. Müzisyen olma hayalini bir türlü gerçekleştiremeyen Diego; parası, işi veya herhangi bir gelecek planı olmadan yirmi yıl önce ayrıldığı evine, Sicilya’ya geri döner. Bir gün, gördüğü bir rüya üzerine bir ağız kopuzu satın alır ve enstrümanın kökenlerini araştırmak için Sibirya’ya gitmeye karar verir. Rezonansla çalınan bu müzik aleti, Yakutistan’da mutluluğun simgesi olarak kabul edilmektedir. Birçok yetenekli sanatçı ve şaman ile tanışan Diego, bu kadim enstrümanın çoklu anlamlarını öğrenerek asırlardır süregelen bir geleneğin parçası olur. 2017’de dünya prömiyerini yaptığı DOK Leipzig’de mansiyon ödülüne layık görülen film, Salt Beyoğlu’ndaki gösterimin ardından 17 Haziran Cuma’dan 19 Haziran Pazar gece yarısına kadar saltonline.org’da çevrimiçi erişime açık olacak. 

 

Kurgu ve belgesel altı filmden oluşan program, bir yandan günümüzün ortak kaygılarını yansıtırken, bir yandan da dünyayla ilişkilenme biçimlerimize dair farklı olasılıklara işaret ediyor. Normallik kavramını bireysel ve kolektif anlatılar üzerinden tartışmaya açan seçki, geleceği tahayyül etmede hikâye anlatımının potansiyeline de vurgu yapıyor.

 

Program dâhilinde gösterilecek diğer filmler ise; yönetmen Liao Jiekai ile koreograf Sudhee Liao’nun dans, fotoğraf ve filmi buluşturarak ifade edilmesi güç duygulara odaklandığı Faraway My Shadow Wandered [Uzaklarda Dolaşan Gölgem] (2020), New York’ta yaşayan bir yazar ve Singapur’da yıllar önce terk ettiği kızı etrafında gelişen olaylar üzerinden hayatın anlamına dair sorulara dokunan, John Clang imzalı A Love Unknown [Meçhul Bir Sevgi] (2020) ile Almanya’nın en sıra dışı ve iddialı okulunda lise öğrencilerinin yaşadıkları üzerinden merak, değişim, öğrenme ve yaşama sevincine dair sorulara atıfta bulunan, Alexander Kleider imzalı Berlin Rebel High School [Berlin Başkaldıranlar Okulu] (2016). Yalnızca Türkiye’den erişime açık olan filmler, orijinal dilinde Türkçe altyazılı olarak gösterilecek. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Magazin Haberleri