Başkan Gençay “ilk 100 günde önemli çalışmalara imza attık”

Başkan Gençay “ilk 100 günde önemli çalışmalara imza attık”

31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Didim’in ilk kadın belediye başkanı seçilen ve göreve başlayan Didim Bel
Ana Sayfa Kültür & Sanat 7 Mart 2022 256 Görüntüleme

Türkiye’de Modern ve Çağdaş Sanatın Tarihi semineri başlıyor

İstanbul Modern'in yetişkinlere yönelik atölye ve seminer programı Atölye Modern, çevrimiçi seminerlerine yeni bir programla devam ediyor. “Türkiye’de Modern ve Çağdaş Sanatın Tarihi” adlı yeni program 15 Mart’ta başlıyor

 

Osmanlı İmparatorluğu’ndaki Lale Devri’nden günümüze sanat alanındaki yönelimleri ve çağdaş sanat ortamındaki değişimleri tarihsel bir perspektifle işleyen “Türkiye’de Modern ve Çağdaş Sanatın Tarihi” adlı seminer 10 hafta sürüyor.

 

Program, 19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nda batılılaşma döneminden 20. yüzyıla uzanarak Türkiye’de sanatın gelişimini kronolojik olarak inceleme olanağı sunuyor. 

 

İki bölümden oluşan programın ilk yarısında Osmanlı’da Batılılaşma ve erken Cumhuriyet döneminde gelişen sanatın ve sanat ortamının anlatısı tarihsel bağlamıyla ele alınırken, ikinci yarısında ise 1950’den sonra Türkiye’de çağdaş sanat ortamı, sanatçılar, yapıtlar, sergiler ve kurumlar bakımından gelişmeler detaylı olarak işleniyor.

 

Programın ilk yedi dersi Doç. Dr. Ebru Nalan Sülün tarafından yürütülüyor. Sülün’ün vereceği seminerler; “Batılılaşmanın EtkileriSanatın Akademik DönüşümüErken Cumhuriyet Döneminde Türkiye Sanat OrtamıMüstakil Ressamlar ve Heykeltıraşlar Birliği ve d Grubu Etkileri, Yeni Bir Dönem: 1950’ler… Modernlik ve Türkiye1970’ler Yeni Bir Dönem, Arayışlar” başlıkları altında sıralanıyor.

 

Programın son üç dersi ise Prof. Dr. Esra Aliçavuşoğlu tarafından veriliyor. Bu bölümde ise “1980’ler Sanatta Bireysel Eğilimler, 1990’larda Postmodernizm ve Türkiye’de Çağdaş Sanat: Uluslararası Anlayış, 2000’lerden Günümüze” başlıklarına odaklanılıyor.

 

Katılım belgesi veriliyor

Tüm derslere katılanlara Atölye Modern Çevrimiçi Katılım Belgesi sunuluyor. Dersler video konferans sistemi aracılığıyla canlı olarak gerçekleşiyor. 

 

Atölye Modern Çevrimiçi seminerleri ücretli ve katılımlar kontenjanla sınırlı. Detaylı bilgi için: 0212 334 73 52 ve atolyemodern@istanbulmodern.org

 

Ders programı: 15, 22, 29 Mart; 5, 12, 19, 26 Nisan; 10, 17, 24 Mayıs 2022 Salı günleri, 19.30 – 21.30 (10 Hafta) 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

İlginizi çekebilir

AKM'de Beş Sergi Birden

AKM'de Beş Sergi Birden

Magazin Haberleri