Düzce’de Baja Mücadelesi Nefes Kesti

Düzce’de Baja Mücadelesi Nefes Kesti

2024 Türkiye Baja Şampiyonası ilk yarışı olan Baja Prusias, Düzce Offroad Spor Kulübü (DOSOD) tarafından
Ana Sayfa Kültür & Sanat 14 Şubat 2022 234 Görüntüleme

Vahap Avşar “Müdahaleler” sergisiyle Yapı Kredi bomontiada’da

Yapı Kredi bomontiada, Vahap Avşar'ın eski ve yeni işlerinden oluşan “Müdahaleler” sergisine ev sahipliği yapıyor. Avşar’ın resim, fotoğraf, video, hazır-nesne ve yerleştirmelerini içeren sergi, 19 Şubat – 26 Mart 2022 tarihleri arasında Pazartesi hariç her gün saat 11.00-19.00 arasında Yapı Kredi bomontiada Galeri ve 4.Kat’ta ziyaret edilebilir. 

 

Yapı Kredi bomontiada, 19 Şubat -26 Mart 2022 tarihleri arasında BüroSarıgedik işbirliği ile Vahap Avşar’ın “Müdahaleler” sergisini ağırlıyor. Küratörlüğünü Ahmet Ergenç’in BüroSarıgedik işbirliği ile üstlendiği sergi, 80’lerin ortalarından bu yana eleştirel ve ironik bir bakışla siyasi ve kültürel gündeme “müdahaleler”de bulunan Vahap Avşar’ın, otuz yılı geçen üretim sürecinden geniş bir seçkiyi ve mekâna özgü yaptığı yerleştirmeleri bir araya getiriyor. 

 

Galeri ve 4.Kat’a yayılan iki ana kısımdan oluşan “Müdahaleler” sergisi, mekâna özgü bir yerleştirme ile bugün ve yakın geçmişte yaşananlara ve genel aciliyet hissine göndermeyle Galeri’yi bir “acil-durum” mekânına dönüştürüyor. 4.Kat’ta sergilenen işler ise Avşar’ın 1985’ten bu yana siyasi imgeleri, popüler ve tarihsel anlatıları ve gündelik hayat fragmanlarını eleştirel bir bakışla tarayarak ürettiği işleri bir araya getiriyor.

 

Avşar müfredat, militarizm, popüler kültür, devlet aygıtları, bürokrasi imgeleri ve milli hassasiyetlere estetik-politik hamlelerle müdahale ederek, kültürel ve siyasi mitlerin şiddetini ve ideolojik yönlerini açığa çıkartıyor. Avşar’ın müdahaleleri aynı zamanda, metinler (ya da sanatçılar) arası bazı göndermeleri ve sanatın ontolojisine dair bazı sorgulamaları da içeriyor. Çağdaş sanatın sadece olana tanık olmak değil, estetik-politik stratejilerle müdahale etmek gibi bir işlevi olduğunu da gösteren “Müdahaleler”, hem yakın tarihe, hem de şimdiye bir karşı-bakış oluşturuyor.  

 

Vahap Avşar’ın “Müdahaleler” sergisi, Yapı Kredi bomontiada Galeri ve 4.Kat’ta Pazartesi hariç her gün 11.00 ile 19.00 saatleri arasında ücretsiz gezilebilir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

İlginizi çekebilir

“Küçük Prens” sahnede

“Küçük Prens” sahnede

Magazin Haberleri